adnews
26 دی 1401 - 07:26

ارسال پاکت مشکوک آغشته به ماده روغنی برای نتانیاهو

دفتر نتانیاهو از دریافت یک پاکت مشکوک آغشته به یک ماده روغنی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جروزالم پست، دفتر «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دریافت یک پاکت مشکوک ارسالی برای نتانیاهو خبر داد.

گفته شده که پاکت مشکوک برای آزمایش به مقامات نظامی تحویل داده شده است.

روزنامه جروزالم پست همچنین گزارش داد که پاکت با یک ماده روغنی آغشته شده بود و نگرانی‌هایی وجود دارد که ممکن است حاوی مواد خطرناک و سمی کشنده بوده است.

با این حال گفته شده که بسته مشکوک پس از بررسی توسط واحد خنثی سازی پلیس پاکسازی شد، هرچند جزئیات بیشتری از محتویات پاکت مشکوک فاش نشده است.

بنیامین نتانیاهو که کمتر از یک ماه پیش موفق به تشکییل کابینه رژیم صهیونیستی پس از چهارسال بن بست سیاسی شد، با مخالفت‌های گسترده‌ای روبروست و یک چهره غیرمحبوب در سرزمین‌های اشغالی به حساب می‌آید. نتانیاهو روز شنبه نیز با اعتراضات گسترده علیه خود در تل آویو و حیفا روبرو بود و پس از این اعتراضات گفت که کابینه وی قصد دارد با وجود انتقاد شدید مقامات ارشد و کارشناسان حقوقی، اما طرح تغییر سیستم قضائی را دنبال کند.

نتانیاهو که به اتهام فساد در حال محاکمه است، تغییرات قانونی را محور دستور کار کابینه جدید خود قرار داده است تا بتواند از طریق تغییرات قانونی پرونده خود را مشمول عفو و بخشش مجلس نمایندگان کنست قرار دهد.

اظهارات نتانیاهو در روز یکشنبه پس از آن بیان شد که مخالفان او اعتراضات سراسری گسترده‌ای را در شامگاه شنبه برگزار کردند. معترضان می‌گویند که طرح‌های نتنایاهو استقلال قضائی را فلج خواهد کرد، فساد را تقویت می‌کند، حقوق اقلیت‌ها را از بین می‌برد و دادگاه‌های تل آویو را را بی اعتبار خواهد کرد.

تغییرات پیشنهادی و موردنظر نتانیاهو همچنین اعتراضات گسترده قاضی عالی دیوان عالی رژیم صهیونیستی را برانگیخته است که در انتقاد عمومی از تغییرات پیشنهادی، این برنامه را حمله لجام گسیخته به سیستم قضائی خواند.

با این حال علی رغم وجود مخالفت‌ها، نتانیاهو در جلسه کابینه خود گفت که رأی دهندگان در انتخابات نوامبر رأی خود را در حمایت از وعده تبلیغاتی او مبنی بر اصلاح سیستم قضائی به صندوق انداختند. نتانیاهو گفت: «ما اصلاحات قضائی را به گونه‌ای تکمیل می‌کنیم که قوانینی را که نیاز به اصلاح دارد، اصلاح کند و اعتماد عمومی به سیستم قضائی را بازگرداند.»

در گذشته نیز درخواست‌هایی برای اصلاح سیستم قضائی رژیم صهیونیستی وجود داشته است، سیستمی که در دهه ۱۹۹۰ نفوذ بیشتری داشت و منتقدان آن را بیش از حد مداخله‌گر در روند قانون‌گذاری می‌دانستند. اما تغییرات گسترده‌ای که وزیر دادگستری نتانیاهو به دنبال آن است، زنگ خطر را در میان مخالفان به صدا درآورده است و آنها این تغییرات را ناقوس مرگ برای سیستم قضائی تل آویو می‌دانند.

با این حال، نتانیاهو و متحدانش این تغییرات را راهی برای تسهیل روند حکمرانی می‌دانند. منتقدان می‌گویند این تغییرات می‌تواند به نتانیاهو کمک کند تا از محکومیت در دادگاه فساد فرار کند یا محاکمه را به کلی از بین ببرد.

این در حالی است که شامگاه شنبه هزاران صهیونیست در تظاهراتی که بزرگترین اعتراض جامعه صهیونیستی علیه نتانیاهو توصیف شده، به خیابان‌ها آمدند. منابع صهیونیستی مشارکت کنندگان در این اعتراضات را در شهر تل آویو، حیفا و قدس اشغالی در مجموع قریب به ۱۰۰ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

براین اساس علاوه بر تل آویو، معترضان علیه سیاست‌های کابینه نتانیاهو در حیفا و قدس اشغالی نیز به طور گسترده به خیابان‌ها آمدند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 979619