adnews
16 بهمن 1401 - 15:55

طرح‌های مجتمع پرتوفرآیند ایران مرکزی در یزد به بهره‌برداری رسید

یزد- همزمان با ایام دهه فجر در مراسمی با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از سه محصول ساخت شرکت توسعه کاربرد پرتوها در مجتمع پرتوفرآیند ایران مرکزی در این شهر رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، تولید نیمه صنعتی سوپرجاذب بهداشتی، تولید نیمه صنعتی پودر بندآورنده خون و ساخت دستگاه عصاره‌گیر مایکروویو پارس اسانس، سه طرحی بود که امروز با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی در یزد رونمایی و بهره‌برداری شد.

یکی از سه محصول مهمی که توسط شرکت توسعه کاربرد پرتوها ساخته و آماده بهره‌برداری شده است، پودر بندآورنده خون است که این پودر در عمل‌های جراحی از جمله جراحی‌های قلب، عروق، ارتوپدی، نخاعی، سوانح سوختگی، زنان و زایمان، رباتیک، پلاستیک، داخلی و عصبی به عنوان یک بندآورنده کمکی در هنگام کنترل خونریزی از مخازن مویرگی، وریدی و یا عروق تحت فشار و لیگاتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر بندآورنده خون همچنین در جنگ‌ها برای سربازان و مصدومان جنگی و بند آوری خونریزی‌های مربوط به بافت‌های نرم هموستاز محل آنژیوگرافی قابل استفاده است.

دستگاه عصاره‌گیر مایکروویو پارس اسانس نیز به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای شرکت توسعه کاربرد پرتوها مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تولید نیمه صنعتی سوپر جاذب بهداشتی نیز رونمایی شد؛ این پودر در پوشک نوزادان، بزرگسالان، نوار بهداشتی، پدهای پرستاری و سایر محصولات بهداشتی کاربرد دارد.

محصولات جاذب بهداشتی وارداتی به کشور اغلب با روش‌های سنتی شیمیایی تولید می‌شوند و به همین دلیل باعث بروز حساسیت و التهابات پوستی گوناگون ناشی از استفاده از موادشیمیایی سمی و حساسیت‌زا برای مصرف کننده می‌شود.

در محصول جاذب بهداشتی مجتمع پرتو فرآیند ایران مرکزی (یزد) از یک روش ابتکاری و همچنین از روش پرتودهی الکترون این جاذب پلیمیری استفاده شده است، بهره‌مندی از روش پرتودهی الکترون، حذف کامل مواد شیمیایی سمی و حساسیت‌زا را در فرآیند تولید به همراه دارد و یک محصول کاملاً استریل، ایمن و با خلوص بالا است؛ این محصول بهداشتی پرمصرف هیچ‌گونه تولید داخلی نداشته و نیاز مصرفی کشور عمدتاً از طریق واردات از کشورهای آسیایی شرقی (چین، تایوان و کره‌جنوبی) تامین می‌شود.

مصرف سالیانه کشور برای این محصول به‌طور متوسط ۵۰ هزار تن است که با تولید آن در داخل، این محصول در اختیار تولیدکنندگان داخلی و همچنین صادارات قرار خواهد گرفت.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1020324