adnews
23 آذر 1401 - 01:02

صرفه جویی ۱۰ میلیون لیتری فرآورده‌های نفتی با مدیریت سوخت مایع

یزد- معاون وزیر نفت گفت: اگر مصرف سوخت مایع در کشور مدیریت شود، روزانه در مصرف ۱۰ میلیون لیتر فرآوردده نفتی صرفه جویی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلیل سالاری روز سه‌شنبه در مراسم بهره برداری از تاسیسات تخلیه ریلی مخزن داران حامل فراورده های نفتی در انبار نفت شهید صدوقی یزد، اظهار داشت: با توجه حجم بالای مصرف سوخت در نیروگاه‌ها این موارد از مهمترین عوامل ناترازی مصرف سوخت هستند و باید در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت در این بخش و افزایش بهره وری مصرف اقدامات عاجلی صورت گیرد.

وی عنوان کرد: در حوزه نیروگاه‌ها سالانه معادل ۹۰ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف می شود که نزدیک به ۲۰ درصد رشد سالیانه دارد، به طوری که در سال ۸۷ و ۹۹ این رقم به ترتیب هفت و ۹ میلیارد لیتر بوده که اکنون به صورت سرجمع بیش از ۱۶ برابر شده که این عدد قابل توجهی است.

سالاری بیان کرد: حجم زیادی از سوخت مایع کشور را که می تواند در مسیر صادرات و ارزآوری باشد در سوخت سوزی استفاده می شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در حوزه نیروگاه‌ها و صنایع نباید از رانت انرژی سوء استفاده شود زیرا مسائل زیست محیطی به دنبال دارد، اضافه کرد: حجم زیادی از سوخت مایع کشور که ظرفیت صادرات و ارزآوری دارد، به صورت سوخت استفاده می شود.

وی با تاکید بر بهینه سازی مصرف انرژی در همه بخش ها افزود: اگر این امر در کشور محقق شود، روزانه ۱۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی در کشور کمتر مصرف می شود و با صادارت آن که برای هر لیتر بنزین هشت سنت است سرمایه عظیمی وارد کشور می شود.

سالاری ادامه داد: در دهه ۷۰ طرح‌های نفتی حتی مطالعات امکان سنجی توسط شرکت های خارجی انجام می شد و تمام تجهیزات ما وارداتی بود و اکنون در شرایطی قرار داریم که دانش فنی به همت و تلاش نیروهای داخلی به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به توانمندی نیروهای داخلی تصریح کرد: برخی مدیران سابق بر طبل ناامیدی می زدند و می گفتند پالایشگاه اقتصادی نیست و نیاز نداریم، نفت را خام می فروشیم و بنزین می خریم که این طرز فکر اشتباه بود و در سال ۸۵ ما ۲۷ میلیون لیتر روزانه واردات بنزین در کشور داشتیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 909630