adnews
13 اسفند 1401 - 12:25

پرچم یادمان شهدای شلمچه تعویض شد

اهواز - همزمان با اوج گیری حضور کاروان‌های راهیان نور، خادمان یادمان شلمچه پرچم این یادمان تعویض کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، هر ساله همزمان با اوج گیری حضور کاروان‌های راهیان نور در مناطق عملیاتی و در آستانه نوروز، پرچم یادمان شهدای شلمچه تعویض می‌شود که روز گذشته این اتفاق افتاد و خادمان شهدا اقدام به تعویض پرچم کردند.

شلمچه منطقه‌ای در غرب خرمشهر و نزدیک ترین نقطه مرزی به شهر بصره در عراق است که یکی از مهم‌ترین محورهای هجوم اولیه ارتش عراق در ۲۱ شهریور ۱۳۵۹ به ایران بود.

در طول جنگ تحمیلی منطقه شلمچه صحنه عملیات‌های گوناگونی نظیر بیت‌المقدس، رمضان، کربلای ۴، کربلای ۵، کربلای ۸ و بیت‌المقدس ۷ بوده که در این میان، نبرد کربلای ۵ در دی ماه ۱۳۶۵ سخت‌ترین عملیات دوران دفاع مقدس از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

با حضور رهبر انقلاب در هشتم مهر ماه ۱۳۷۸ در مشهدِ شهیدان شلمچه، به دستور ایشان یادمان شهدای شلمچه از آثار باقی‌مانده از این شهدا و فضاهای مورد نیاز و جاده‌ها و راه‌های ارتباطی ضروری طراحی و اجرا شد.

در یادمان شهدای شلمچه، که به همت آستان قدس رضوی ساخته شده است، پیکر هشت شهید گمنام در بخش مرکزی این یادمان به خاک سپرده شده است که زیارتگاه زائران بسیاری از راهیان نور، مسافران کربلا و دیگر مسافران است.

پاسگاه مرزی شلمچه که در روز اول جنگ به تصرّف دشمن درآمد در جنوب این یادمان و در کنار گمرک مرزی واقع شده و رو به روی آن نیز پاسگاه شلمچه عراق قرار دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1071498